PSP Dziś



No właśnie - czy tylko pożarna? Duży procent strażackich interwencji w Warszawie, podobnie zresztąjak i w całym kraju, to działania wynikające z miejscowych zagrożeń - powodzi, katastrof ekologicznych i budowlanych, różnego rodzaju wypadków, a także tych podejmowanych w ramach szeroko pojętego ratownictwa.

Warszawska Straż Pożarna od 1995 r. jest włączona w Krajowy System Ratownictwa Technicznego (KSRG). Już niedługo system zostanie przeformułowany w Krajowy System Ratownictwa, w którym jednostki PSP, pogotowia ratunkowego, górskiego i wodnego, policja, a w sytuacjach wyjątkowych także i wojsko - będą działać wspólnie, w ramach jednolitego systemu. Na razie prace trwają, ale życie i wymogi Unii Europejskiej z pewnością je przyspieszą.

Dziś w obowiązującym systemie ratownictwa KS RG Warszawska Straż Pożarna, dysponując odpowiednim sprzętem i pojazdami na europejskim poziomie, dobrze zorganizowana wewnętrznie i mająca znakomicie przygotowanych i wyspecjalizowanych ludzi, zajmuje bardzo ważne miejsce.

Można śmiało stwierdzić, że WSP lokuje się w ścisłej czołówce straży europejskich, do której powróciła po wielu latach trudności organizacyjnych, sprzętowych i kadrowych.

Ta zmiana to skutek zarówno poszerzenia zakresu działań ratowniczych, jak i poprawienia stanu i unowocześnienia wyposażenia oraz większego wykorzystywania w pożarnictwie nowych technologii i nowinek technicznych.

Niezwykle cennym walorem dzisiejszej Warszawskiej Straży jest jej przywiązanie do pięknych tradycji warszawskiego pożarnictwa, a także ich kultywowanie. Wyrazem tego jest rozbudowa Muzeum Pożarnictwa, restauracja zabytkowego sprzętu, a także inspirowanie publikacji popularyzujących wiedzę o strażackiej służbie.

Bo jak powiedział jeden z największych Polaków Marszałek J. Piłsudski: „Ten jest godzien szacunku teraźniejszości i ma prawo do przyszłości - kto szanuje i ceni swoją przeszłość".

Jaka jest dzisiaj sytuacja straży pożarnej w tak wielkim mieście, jakim jest współczesna Warszawa?

Stolica Polski stanowi krajowe centrum polityczno-administracyjne i kulturalne, przy dość silnie rozwiniętej infrastrukturze przemysłowej. Dlatego tu jest najwięcej inwestycji, turystów, interesantów. Miasto musi zapewnić odpowiednie warunki życia dla prawie 2,5 miliona mieszkańców i wielu przyjezdnych. W Warszawie znajduje się ok. 15 tyś. budynków mieszkalnych, w tym 1650 wysokich, i ewentualne działania ratownicze w nich prowadzone wymagać będą użycia sprzętu specjalistycznego. W tak wielkim mieście jest również wiele obiektów użyteczności publicznej, takich jak muzea, szpitale, hotele, teatry i kina, nie mówiąc 0 wielkich galeriach handlowych i innych supermarketach. Wiele z nich nie jest w najlepszym stanie technicznym.

W Warszawie jest też bardzo rozbudowana miejska komunikacja (670 wozów tramwajowych i 1260 autobusów, metro), ale także transport kolejowy niosący zagrożenie wynikające z przewozu np. chloru, amoniaku, środków promieniotwórczych. W stolicy jest też lotnisko. Wszystko to wymaga zabezpieczenia. Dopisać do tego należy również zagrożenie powodziowe, nie mówiąc o rozbudowanych systemach gazowniczych, ciepłowniczych, energetycznych, a także o wodociągach i kanalizacji. Aby zapewnić szybką i skuteczną pomoc w przypadkach pożarów i innych zdarzeń, w Warszawie zorganizowano centralny zintegrowany system dysponowania i dowodzenia jednostkami straży pożarnych. Umożliwia to optymalne wykorzystanie sił i środków, a także elastyczne reagowanie na zmieniającą się sytuację pożarową, w kontekście bezpieczeństwa całego miasta.

Żadna warszawska dzielnica nie posiada wystarczającej ilości sił i środków do obrony, dlatego też stworzono taki system.

Komenda Miejska PSP m. st. Warszawy dysponuje 17 Jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi (JRG), z czego 16 to jednostki miejskie, a jedną stanowi pododdział Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Każda JRG działa w tak wyznaczonym sektorze, by gwarantował on najszybsze dotarcie do miejsca zdarzenia. W ramach systemu na terenie m. st. Warszawy z jednostkami PSP współpracują 3 jednostki OSP z Wesołej, Starej Miłosnej i Ursusa.

Warszawska Straż Pożarna realizuje wszystkie zadania, wynikające z ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej:
organizuje walkę z pożarami poprzez różnorodne działania gaśnicze. JRG dysponują w tym celu: 18. średnimi samochodami gaśniczymi tzw. „pierwszego wyjazdu" oraz 27 samochodami drugiej kolejności wyjazdu, wśród których znajdują się Many, Jelcze, Tatry, Steyery - niestety z różnym „stażem". Pomocą w akcjach jest sprzęt ratowniczy wysokościowy, w tym drabiny mechaniczne nowoczesne i trochę starsze oraz podnośniki hydrauliczne. Każdy oddział dysponuje jednym z tych dwóch niezbędnych urządzeń, chociaż i tu notuje się pewne braki
prowadzi działania z zakresu ratownictwa technicznego w mieście przy użyciu sprzętu znajdującego się w każdej JRG, a także w wyspecjalizowanych jednostkach, którymi są:

  • JRG 6, specjalistyczna grupa ratownictwa technicznego, wyjeżdżająca do katastrof, wypadków budowlanych i komunikacyjnych
  • JRG 7, specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego, która działa z wykorzy staniem technik alpinistycznych, statków powietrznych ale również, jako ostateczność, skokochronów
  • JRG 5, specjalistyczna grupa ratownictwa wodno-nurkowego, stosująca techniki nurkowe i sprzęt pływający
ratownictwo chemiczne i ekologiczne prowadzone jest w ograniczonym, n« 28 WZg/gflU fla mua/ne możliwości sprzętowokadrowe. Jednak Komenda !• opracowany system tego działania, gotowy do natychmiastowego wdrożenia,
prowadzi działania z zakresu ratownictwa medycznego w warunkach pozaszpitalnych w się walki z pożarem. Podejmują je uprawnieni strażacy w sytuacjach, gdy personel służby zdrowia nie dotarł do miejsca zdarzenia lub gdy dostęp do poszkodowanych jest dla niemożliwy. Te działania prowadzone są obecnie jako przedmedyczne, podczas ratowniczo-gaśniczych.

Aby strażacy-ratownicy mogli sprostać trudnym warunkom swej codziennej służby, muszą być również wyposażeni w wysokiej jakości sprzęt ochrony osobistej. Należą do niego ubrania żaro-, gazo- i kwasoodporne, specjalne buty i rękawice, niepalne kominiarki, ubrania ochronn z najwyższej jakości tkaniny nomex. Na wyposażeniu znajdują się aparaty oddechowe nadciśnieniowe, samoczynnie regulujące odpowiednie dawki sprężonego powietrza, wraz z wmontowanym, w nie czujnikami bezruchu. Te małe rewelacyjne urządzenia nieraz uratowały życie ratownikom w sytuacji, kiedy przedłużający się stan bezruchu potwierdzał ostrym tonem zasłabnięcie, omdlenie lub przygniecenie elementem konstrukcyjnym.

W takie właśnie urządzenia w niedalekiej przyszłości będzie wyposażony każdy strażak biorący udział w akcji. To świadectwo wagi, jaką się przywiązuje do bezpieczeństwa ludzi. Głównk bowiem od nich zależy, czy cały nowoczesny sprzęt będzie właściwie użyty i czy niesiona porno; będzie skuteczna.

W Warszawskiej Straży Pożarnej kadrę stanowią wysoko kwalifikowani oficerowie po studiach inżynieryjnych na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego, chorążowie i podoficerowie systematycznie podnoszący swe umiejętności. Stałym elementem prowadzonego doskonalenia zawodowego są różnorodne szkolenia i ćwiczenia, wśród których najbardziej spektakularnym: są chyba zawody polegające na wbiegnięciu na czas na 30. piętro wysokiego budynku w pełnym umundurowaniu ważącym 20 kg i z założonym aparatem powietrznym.

Jako ciekawostką warto podać informację, że organizowane są już światowe zawody w tej konkurencji, bo wszędzie powodzenie akcji gaśniczej zależy przede wszystkim od sprawności fizycznej strażaków.

Zawód strażaka-ratownika jest chyba jednym z nielicznych zawodów, w którym poziom specjalistycznej wiedzy dorównywać musi poziomowi sprawności fizycznej. Dobrze, by o tym pamiętali nasi młodzi koledzy, którzy zamierzają związać swe losy z pięknym, ale bardzo niebezpiecz¬nym zawodem pożarniczym.




Menu





ZOBACZ TEŻ: